11listop 1szkola 2przedszkolepan 78157851_512558066267191_3920122672326901760_n DSC_0745 Obraz1 Obraz2 Obraz4 bieg piernik piosenka1 urodziny
godlo_polski.svg.png

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
facebook_page_plugin

Spis treści

 


 Rządowy program - "Bezpieczna+"

„Czwórka” ma dotację na współpracę z otoczeniem


Święta Bożego Narodzenia to moment magiczny, pełen spokoju i ciepła rodzinnego domu. W dniu 21 grudnia podczas jasełek przenieśliśmy się w magiczny czas Narodzin Pańskich. Tym razem biblijne wydarzenia sprzed ponad 2000 lat odtworzyli rodzice i nauczyciele naszej placówki. Dzięki przygotowanej inscenizacji po raz kolejny mogliśmy przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc.

I tym razem poszukiwania okazały się bezowocne. Utrudzeni podróżni otrzymali pomoc od ludzi bezdomnych koczujących na dworcu kolejowym. Podzielili się z Marią i Józefem ostatnim kawałkiem chleba i kartonem do spania. To symboliczne przedstawienie przypomniało nam, że Chrystus urodził się w żłóbku betlejemskim jako ubogi bezdomny człowiek, ale jednocześnie Syn Boży. 

Jasełka w wykonaniu nauczycieli i rodziców były czasem refleksji i zadumy. Przypomniały, że należy pamiętać o bliźnich potrzebujących naszej pomocy i wsparcia. Te niezwykłe jasełka w wykonaniu dorosłych na długo pozostaną w naszych sercach i pamięci. Niejednej osobie zakręciła się łza w oku... Śpiew kolęd uświadomił nam, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa. Po zakończonym spektaklu głos zabrała Pani Dyrektor Joanna Wyszkowska, która złożyła wszystkim świąteczne życzenia. 
Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!


"Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami, by nie zareagować na potrzeby innych" .

 Pod takim hasłem odbył się koncert charytatywny, który zorganizowaliśmy 15 grudnia 2017r. W koncercie wzięli udział uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 i zaproszeni goście Pan Krzysztof Majewski mławianin, muzyk, konferansjer, wokalista oraz laureatka Młodzieżowego Opola Pani Julia Kuszkowska. Byli z nami ludzie o gorących sercach, którzy wytworzyli atmosferę miłości i nadziei w ten przedświąteczny czas. Nasza sala sportowa przemieniona w salę koncertową i gościła blisko 500 widzów hojnie zapełniających pieniędzmi nasze puszki. Nasi wychowankowie znają wspaniałe uczucie wiążące się z pomaganiem potrzebującym.

Dochód z koncertu przeznaczyliśmy na zakup pomocy dydaktycznych  dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, które  wspomogą terapię uczniów z różnymi dysfunkcjami.

 

 

Więcej zdjęć na naszym profilu na Facebook'u - Galeria


 Dwa tygodnie spędzone z wolontariuszami projektu Kidspeak  minęły zdecydowanie za szybko…

         W tym roku gościliśmy  Elene z Gruzji, Senga z Kambodży, Rodrigo  z Brazyli  i Thony’ego z Indonezji… Wolontariusze zżyli się z naszymi uczniami, zapoznawali ich ze swoją kulturą, krajami, opowiadali o swoich rodzinach i życiu w odległych krańcach świata. Ale KidSpeak to nie tylko prezentacje w trakcie lekcji - to rozmowy w czasie przerw i w trakcie zajęć świetlicowych, wspólne zdjęcia, zabawy  i nawiązane kontakty, które z pewnością zaowocują w przyszłości.

Dziękujemy rodzinom, które po raz kolejny przyjęły pod swój dach wolontariuszy oraz wszystkim, którzy uatrakcyjnili ich pobyt w naszej szkole.

         My także postaraliśmy się o promocję naszego miasta, kraju i okolic - pokazaliśmy naszym gościom  Mławę, Nidzicę i Olsztyn.Były wspólne  spacery, zwiedzanie, jedzenie, zabawy na trampolinach oraz wyjście z przedstawicielami klas szóstych i siódmych na kręgielnię. Klasy 4 i 5 wzięły udział w warsztatach kulinarnych, które sfinansowane zostały z programu Bezpieczna +, którego nasza szkoła jest beneficjentem.

         Nasi goście wyjechali do innych szkół, a uczniowie twierdzą, że bardzo chętnie spotkaliby się z nimi ponownie.

          KidSpeak 2017-2018 za nami, już czekamy na kolejne edycje.                                                            

Uczeń Mateusz  o projekcie:

Te dwa tygodnie były bardzo ciekawe – nie mieliśmy prac domowych, a na lekcjach zamiast nudnych zadań z gramatyki mogliśmy porozmawiać o brazylijskich piłkarzach, czy powymieniać się na indonezyjskie pieniądze.

Uczennica Oliwia o projekcie:

Lekcje ze studentami bardzo mi się podobały. Elene pokazała nam swój narodowy taniec oraz krajobrazy z Gruzji, Seng próbował nauczyć nas jedzenia pałeczkami, Thoni opowiadał nam o małpach, płaszczkach i rybach żyjących w jego kraju. Myślę, że najbardziej zapamiętamy  Brazylijczyka Rodrigo z jego nieschodzących z ust uśmiechem.

Dla wszystkich uczniów było o spotkanie nie tylko z ludźmi z odległych krajów, ale także z innymi kulturami i zwyczajami. Już tęsknimy…

Przypominamy:

Projekt KidSpeak to międzynarodowy projekt edukacyjny, którego celem jest rozwój dzieci i  młodzieży poprzez bezpośredni kontakt z przedstawicielami różnych kultur i narodów. Wolontariusze prowadzą  lekcje j. angielskiego, dzięki którym  uczniowie – dzieci dowiadują  się dużo o  historii, geografii, muzyce i zwyczajach jakie panują w innych krajach.  Dla wielu naszych uczniów był to pierwszy kontakt z osobami obcojęzycznymi, który dał im możliwość przełamania bariery komunikacyjnej, pokazał jak ważna jest znajomość j. angielskiego we współczesnym świecie i stał się okazją do zmotywowania ich do dalszej pracy nad rozwijaniem umiejętności językowych.

                                                   Nauczyciele języka angielskiego

                                                                       Alicja Karwińska

                                                                       Rafał Karczmarczyk

                                                                       Izabela Fabisiak

                                                                       Beata Hyndle – Krokowska

       

Zapraszamy również do obejrzenia innych zdjęć na naszym szkolnym FB…

 


Warsztaty kulinarne

   W naszej szkole odbywały się  warsztaty kulinarne  w ramach rządowego programu "Bezpieczna+" , w których uczestniczyli uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami.

    W pierwszej części zajęć nauczyciele przy bogato zastawionym w zdrowe produkty stole rozmawiali z dziećmi na temat korzyści wynikających ze spożywania warzyw i owoców. Poprzez rebusy i zagadki przybliżono wiadomości na temat witamin i innych składników  w nich występujących.     

   Wykorzystując zmysły smaku, dotyku i węchu dzieci rozpoznawały i nazywały zgromadzone owoce, w czym na pewno pomogły im wiadomości przyswojone w trakcie lekcji z naszymi gośćmi z Indonezji, Brazylii i Gruzji, Kambodży,  którzy bardzo dużo opowiadali o owocach, które rosną obok ich domów na „wyciągnięcie ręki”. A było w czym wybierać: indonezyjskie mango, banany, kaki, brazylijskie ananasy, pomarańcze, gruzińskie winogrona, kiwi, mandarynki, cytryny, nektarynki, brzoskwinie, melony….  . Uczniowie z wolontariuszami z odległych krajów i różnych kultur przygotowywali: kanapki, sałatki owocowe i  warzywne, szaszłyki  oraz słodkie przekąski..Przez chwilę mogliśmy poczuć się jak w podróży po egzotycznych kuchniach świata, w którą mogliśmy się udać dzięki środkom z programu „Bezpieczna +”.

Uwieńczeniem warsztatów była wspólna degustacja przygotowanych potraw, które swoim wyglądem  zachęcały do jedzenia i były smaczniejsze niż zwykle, bo sporządzone własnoręcznie. Dzięki warsztatom kulinarnym uczniowie odkryli tajniki zdrowej kuchni  i poznali oryginalne smaki z różnych stron świata. To była niezwykła kulinarna przygoda.


Nocny biwak w szkole z udziałem harcerzy 

Z dwudziestego na dwudziestego pierwszego października 2017 r. w Zespole Placówek Oświatowych nr 2 w Mławie odbyła się "Noc w Szkole" w ramach rządowego programu "Bezpieczna+".
Dzieci swoją noc w szkole rozpoczęły od gry w podchody zorganizowanej przez harcerzy, którzy również uczestniczyli w tym wydarzeniu. Uczniowie zdobywali  m.in. wiedzę dotyczącą udzielania pierwszej pomocy, szyfrowania wiadomości oraz wielu innych umiejętności. Uczniowie samodzielnie przygotowali również posiłki: były pyszne gofry, frytki, szaszłyki i sałatki owocowe oraz przepyszne kanapki. Noc była pełna atrakcji, uczniowie wzięli udział w różnych konkurencjach sportowych. Nie mogło zabraknąć również dyskoteki i karaoke, podczas których było bardzo wesoło. Po dyskotece przyszedł czas na
seans filmowy. O godzinie 24.00 w niebo zostały wypuszczone kolorowe lampiony świetlne. W sobotę rano na wszystkich uczestników czekała niespodziewana pobudka ze śpiewem… Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli z nami w tym wydarzeniu i mamy nadzieję, że "Noc w Szkole" stanie się naszą tradycją.

Do obejrzenia zdjęć zapraszamy na nasz profil na Facebook'u - Galeria


Święto Szkoły

    Tegoroczne „Święto szkoły” upływało pod hasłem „Integracja dla bezpieczeństwa”. Zorganizowaliśmy piknik z okazji „Święta szkoły” , w którym uczestniczyli razem z uczniami, strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Mławie, uczniowie z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego, Rodzice, harcerze z Komendy Hufca ZHP w Mławie. Atrakcją naszej imprezy był nie tylko  występ zespołu folklorystycznego Państwa Prusinowskich, ale też wspólne grillowanie pysznych kiełbasek, pieczenie ziemniaków, gry i zabawy z harcerzami oraz warsztaty z pierwszej pomocy przedmedycznej, które przeprowadzili z uczniami nasi niezawodni strażacy z PSP.

Wyposażeni w nowe umiejętności, posileni, z zadowoleniem obejrzeliśmy pokaz możliwości wozów strażackich. Na zakończenie tego jakże udanego dnia wysłuchaliśmy koncertu „Różnorodności”. Potrafimy miło i bezpiecznie spędzać razem czas. Do zobaczenia za rok!

Do obejrzenia zdjęć zapraszamy na nasz profil na Facebook'u - Galeria

 


 Wycieczka integracyjna

     W dniu  24.10.2017 r. uczniowie klas VII i VI Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Mławie uczestniczyli w wycieczce do Olsztyna i Lidzbarka Warmińskiego. Uczestnicy odwiedzili Olsztyńskie Planetarium, w którym obejrzeli pokaz pt. "Kosmiczny ekspres". Następnym etapem było zwiedzanie Muzeum Warmii i Mazur, które znajduje się w gotyckim Zamku Kapituły Warmińskiej. Najsłynniejszym mieszkańcem zamku był Mikołaj Kopernik. Na jednej ze ścian zachowała się po nim oryginalna tablica astronomiczna. Podczas zwiedzania Muzeum uczniowie mieli okazję zapoznać się z wieloma ciekawymi faktami z życia Mikołaja Kopernika. Po zwiedzaniu zamku przyszedł czas na posiłek. Najedzeni do syta i w dobrych humorach uczniowie udali się na Termy Warmińskie. Wszyscy bawili się świetnie kąpiąc się w basenach zewnętrznych i wewnętrznych, korzystając z jacuzzi oraz ze zjeżdżalni wodnych. Po dniu pełnym wrażeń, wszyscy szczęśliwie wrócili do domów. Organizacją wycieczki, która odbyła się w ramach programu "Bezpieczna +", zajął się zespół w skład którego wchodzą: J. Wyszkowska, M. Krupa, K. Weselak, M. Harzyńska, A. Karwińska, J. Bazyl, M. Brzozowska. Całość sfinansowana została z projektu "Bezpieczna +".

 

Do obejrzenia zdjęć zapraszamy na nasz profil na Facebook'u - Galeria


 

W dzisiejszych czasach na dzieci i młodzież czyha coraz więcej pokus, które niosą za sobą ogromne niebezpieczeństwo. Coraz częściej młodzi ludzie szukając ucieczki przed problemami i życiowymi wyborami sięgają po używki, nie zdając sobie sprawy jakie mogą być tego konsekwencje. 

Chcąc przestrzec uczniów naszej szkoły przed narkotykami, dopalaczami i innymi używkami w ramach Rządowego programu Bezpieczna + obejrzeliśmy spektakl profilaktyczny pt. „Punkt widzenia” pokazujące losy dwóch młodych ludzi.

 Pierwszy z nich niepełnosprawny i pasjonujący się grą w szachy, natomiast drugi - sprzedawca narkotyków, bez dalszych perspektyw na przyszłość, za to z dużym poczuciem własnej wartości. Zupełne przeciwieństwa charakterów, przyjętych systemów wartości jednak łączyła ich jedna rzecz, jeden fakt – na drodze każdego z nich stanęły narkotyki, które zawładnęły ich życiem, a można nawet powiedzieć więcej, zniszczyły je. Sytuacja, w której te osoby znalazły się pokazywała uczniom jaki wpływ na życie każdego człowieka mogą mieć używki oraz do jakich zachowań nas zmuszają. Zobaczyliśmy również jak mogą się potoczyć dalsze losy tych osób.

Artyści wcielając się w swoje role podsunęli uczniom cenne wskazówki w jaki sposób możemy pomóc osobom uzależnionym od używek i co należy robić, aby nie skończyć jak przedstawione postaci. Nasi goście dali młodzieży wyraźnie do zrozumienia, że życie każdego z nas jest jak gra w szachy: żadnego ruchu nie możemy cofnąć, ale można uczyć się na błędach nie tylko swoich, lecz także innych ludzi...


 

   Dzięki udziałowi szkoły w projekcie Bezpieczna + w październiku i listopadzie odbyły się w naszej placówce warsztaty dla uczniów, rodziców i nauczycieli – „Porozumienie bez przemocy” wg Marshalla Rosenberga .
Bezpieczeństwo jest podstawową potrzebą człowieka. Oddziałujemy na swoje otoczenie aby usuwać zagrożenie czy eliminować lęk, niepokój i niepewność. W naszym szkolnym otoczeniu współistniejemy z uczniami ich rodzicami, innymi nauczycielami i aby żyło nam się łatwiej, w poczuciu bezpieczeństwa, w otoczeniu budującym prawdziwe, żywe, bliskie, pełne zrozumienia i akceptacji relacje w ramach programu Bezpieczna + pani Bernadeta Jabłońska certyfikowany instruktor metody komunikacji interpersonalnej przeprowadziła warsztaty z nauczycielami, uczniami i rodzicami „Porozumienie bez przemocy" wg Marshalla Rosenberga.

  Porozumienie bez przemocy jest zapomnianym językiem ludzkości - mową ludzi, którzy troszczą się o siebie wzajemnie i pragną żyć w harmonii. Wszyscy uczyliśmy się jak w życiu codziennym można rozwiązywać problemy, które wynikają z nieumiejętnego komunikowania się. Znamy już język żyrafy i mamy nadzieję, że jego stosowanie stanie się w naszej placówce powszechne.

Do obejrzenia zdjęć zapraszamy na nasz profil na Facebook'u.

Joomla Template by Joomla51.com