Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Historia

    W roku 1878 w związku z przeprowadzeniem kolei .,Nadwiślańskiej" z Warszawy do Prus rozbudowano wieś Wola Łomska zwana przez miejscową ludność Wólką. Najpopularniejszym zajęciem mieszkańców Wólki była praca na kolei. Zawód kolejarza cieszył się ogromną popularnością, co było związane z nowoczesnością zawodu i oczywiście regularnością i gwarancją poborów, kolej potrzebowała więc ludzi z przygotowaniem i wykształceniem.

 

  Dlatego około 1885 roku pod patronatem Towarzystwa Kolei Nadwiślańskiej została otworzona przykolejowa 3-klasowa szkoła elementarna, której przełożoną została Bronisława Mokulska. Jesienią 1914 roku wszystkie mławskie szkoły zawiesiły działalność, a nauczyciele ewakuowali się w okolice Warszawy.  Do Mławy powrócili latem 1915 roku i wtedy zorganizowano w mieście jednoklasowe szkoły początkowe z polskim językiem nauczania. Organizatorem i nauczycielem szkoły koedukacyjnej numer 4, mieszczącej się  w domu przy ulicy Rynkowej 9, był  Jan Aleksander Nadziemski.

 

 Okres międzywojenny, przyniósł duże zmiany w oświacie szkół elementarnych. Zmiany te nie ominęły również szkoły na Wólce. Została ona bowiem przekształcona w siedmioletnią Powszechną Szkołę Elementarną numer 4 w Mławie. Wybuch II wojny światowej unieruchomił działalność wszystkich polskich szkół, wiele budynków uległo zniszczeniu. Podobny los spotkał również szkołę na Wólce, której budynek spłonął podpalony przez Niemców z chwilą ich wkroczenia do miasta.

 

 Rok 1945 przyniósł wyzwolenie. Reaktywowaniem działalności Szkoły Powszechnej nr 4 zajął się Zarząd Miejski. Po udzieleniu zgody i przydzieleniu pomieszczeń do nauki w baraku przy ulicy Dworcowej 150-cioro dzieci rozpoczęło kształcenie. Warunki pracy były trudne – brakowało sprzętów i pomocy, panował dokuczliwy chłód. Starania o nowy budynek dla szkoły rozpoczął pierwszy powojenny kierownik Feliks Głódkowski. Niedługo potem szkołę przeniesiono do zaadaptowanych budynków przy ulicy Rynkowej. W roku 1956 zawiązano Komitet Budowy Szkoły Podstawowej numer 4 w Mławie, któremu przewodniczył Bronisław Wyrzykowski. Zastępcami zostali  Kazimierz Andrzejewski , Franciszek oraz Stefan Zembrzuski. Dzięki ofiarności i zaangażowaniu członków komitetu i wielu innych osób wspomagających przedsięwzięcie 2 grudnia 1961 otwarto nowy, w pełni przystosowany do potrzeb szkoły budynek przy ulicy Granicznej 39,  w którym znajduje się do chwili obecnej. W 22 klasach naukę rozpoczęło około ośmiuset dzieci.

 Dla historii szkoły istotnym momentem było nadanie w 1968 roku imienia Iwana Czernikowa. Szkoła w latach 60-tych i 70-tych rozwija się nadal jako szkoła środowiskowa.

  W początku lat 90-tych powróciła w dyskusjach sprawa patrona szkoły. Rada Pedagogiczna po zapoznaniu się z opinią społeczności uczniowskiej oraz organu przedstawicielskiego wniosła uchwałą z dnia 16 lutego 1994 roku zgodnie z Zarządzeniem Ministra Oświaty o zmianę imienia szkoły. Nowym patronem miała zostać pisarka pochodząca z Mławy – Halina Rudnicka.

  Kurator Oświaty w Ciechanowie przychylił się do wniosku Rady Pedagogicznej i z dniem 7 marca 1994 roku nadał szkole nazwę Szkoła Podstawowa Nr 4 w Mławie.

12 października 1994 odbyła się oficjalna uroczystość nadania Szkole Podstawowej Nr 4 w Mławie imienia Haliny Rudnickiej.

Data dodania: 2021-03-14 14:40:11
Data edycji: 2021-04-01 22:03:02
Ilość wyświetleń: 1678

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej