Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Patron

Patron

Halina Irena Rudnicka z domu Hausman urodziła się 12 października 1909 w Mławie. Córka Józefa i Ludwiki z Laskowskich. Dom rodzinny Hausmanów stoi do dzisiaj przy ulicy 18 Stycznia dawnej Krzynowodzkiej.

 

Naukę rozpoczęła w Szkole Powszechnej nr 3. Kolejnym etapem nauki była Pensja Żeńska Antonina Mrozowskiej. Maturę zdała przed komisją państwową w Gimnazjum Męskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie w 1927 roku.Wstąpiła na Uniwersytet Warszawski na wydział Humanistyczny. W 1934 r. otrzymała dyplom magistra filologii polskiej. Zaraz potem wstąpiła na Wydział Pedagogiczny. Wydziału tego nie ukończyła z powodów trudnych warunków materialnych. Po ukończeniu szkoły zamieszkała u siostry i pozostała tam do 1937r. daremnie wyczekiwała na pracę, oczywiście pracę nauczycielską, bo na taką przede wszystkim mogła liczyć absolwentka humanistyki. W listopadzie tego roku wróciła do Warszawy. Rozpoczęła bezpłatną praktykę nauczycielską w II Gimnazjum Miejskim przy ulicy Rozbrat.

 

Po odbyciu praktyki otrzymała posadę w prowincjonalnym Państwowym Gimnazjum w Słonimie na kresach wschodnich w roku szkolnym 1938/39. Wojna przekreśliła plany, nadzieje młodej nauczycielki. Wróciła do rodzinnej Mławy.

 

Wspólnie z Kazimierzem i Aleksandrem działała w oddziale mławskim Armii Krajowej. Pełniła często rolę łączniczki, wyjeżdżając do różnych miejscowości w pobliżu Mławy.

 

Do wyzwolonej Warszawy wróciła w końcu marca 1945. Pod koniec roku dostała pracę w Ministerstwie Oświaty przy ulicy Targowej. Jako urzędniczka w Departamencie Programowym przygotowywała nowe programy dla polskich szkół.

 

W 1949 odeszła z ministerstwa i poświęciła się pracy literackiej. Debiutem powieściowym była książka „Polną ścieżką"(1949). Opisuje w niej losy młodzieży w czasie okupacji. Kontynuuje temat w książce pt. „Chłopcy ze Starówki". Pierwsze wydanie ilustrował Jan Marcin Szancer.

 

Pełnym sukcesem literackim stała się powieść „Uczniowie Spartakusa". Autorka wybrała burzliwy okres z dziejów Rzymu – powstanie Spartakusa. Inne jej powieści przeznaczone zostały również dla młodzieży: „Zielona rakieta"(1958) – powieść przygodowa o WOP- „Szeryf w spódnicy", „Za siódmym progiem"(1959) – książka o grotołazach.

 

W końcu 1969r. ukazał się trzeci i ostatni tom trylogii „Heros w okowach". Poprzedziły go dwie książki „Król Agis" (1965) i „Syn Heraklesa" ( 1968). Utwory jej tłumaczone były na język czeski i hebrajski. W 1966 r. czytelnicy czasopisma „Płomyk" wybrali Halinę Rudnicką w dorocznym plebiscycie na ulubionego pisarza i przyznali jej „Orle pióro".

W 1956 roku odwiedziła Szkołę Podstawową nr 4 w Mławie. Z okazji święta książki spotkała się z uczniami. Opowiadała im o swoim życiu i twórczości.

Zmarła 21 kwietnia 1982 r. w Warszawie.

Dom w Warszawie przekazała testamentem Bibliotece Publicznej miasta Warszawy, która otworzyła tam oddział im. Haliny Rudnickiej.

 

12.10.1994 uczniowie naszej szkoły wybrali Halinę Rudnicką patronką naszej szkoły.

 

Opracowała:

Hanna Kanigowska

Data dodania: 2021-03-14 14:41:16
Data edycji: 2021-04-01 22:07:27
Ilość wyświetleń: 1602

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej