Halina Irena Rudnicka z domu Hausman urodziła się 12 października 1909 w Mławie. Córka Józefa i Ludwiki z Laskowskich. Dom rodzinny Hausmanów stoi do dzisiaj przy ulicy 18 Stycznia dawnej Krzynowodzkiej.
Naukę rozpoczęła w Szkole Powszechnej nr 3. Kolejnym etapem nauki była Pensja Żeńska Antonina Mrozowskiej. Maturę zdała przed komisją państwową w Gimnazjum Męskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie w 1927 roku.Wstąpiła na Uniwersytet Warszawski na wydział Humanistyczny. W 1934 r. otrzymała dyplom magistra filologii polskiej. Zaraz potem wstąpiła na Wydział Pedagogiczny. Wydziału tego nie ukończyła z powodów trudnych warunków materialnych. Po ukończeniu szkoły zamieszkała u siostry i pozostała tam do 1937r. daremnie wyczekiwała na pracę, oczywiście pracę nauczycielską, bo na taką przede wszystkim mogła liczyć absolwentka humanistyki. W listopadzie tego roku wróciła do Warszawy. Rozpoczęła bezpłatną praktykę nauczycielską w II Gimnazjum Miejskim przy ulicy Rozbrat.
Po odbyciu praktyki otrzymała posadę w prowincjonalnym Państwowym Gimnazjum w Słonimie na kresach wschodnich w roku szkolnym 1938/39. Wojna przekreśliła plany, nadzieje młodej nauczycielki. Wróciła do rodzinnej Mławy.
Wspólnie z Kazimierzem i Aleksandrem działała w oddziale mławskim Armii Krajowej. Pełniła często rolę łączniczki, wyjeżdżając do różnych miejscowości w pobliżu Mławy.
Do wyzwolonej Warszawy wróciła w końcu marca 1945. Pod koniec roku dostała pracę w Ministerstwie Oświaty przy ulicy Targowej. Jako urzędniczka w Departamencie Programowym przygotowywała nowe programy dla polskich szkół.
W 1949 odeszła z ministerstwa i poświęciła się pracy literackiej. Debiutem powieściowym była książka „Polną ścieżką"(1949). Opisuje w niej losy młodzieży w czasie okupacji. Kontynuuje temat w książce pt. „Chłopcy ze Starówki". Pierwsze wydanie ilustrował Jan Marcin Szancer.
Pełnym sukcesem literackim stała się powieść „Uczniowie Spartakusa". Autorka wybrała burzliwy okres z dziejów Rzymu – powstanie Spartakusa. Inne jej powieści przeznaczone zostały również dla młodzieży: „Zielona rakieta"(1958) – powieść przygodowa o WOP- „Szeryf w spódnicy", „Za siódmym progiem"(1959) – książka o grotołazach.
W końcu 1969r. ukazał się trzeci i ostatni tom trylogii „Heros w okowach". Poprzedziły go dwie książki „Król Agis" (1965) i „Syn Heraklesa" ( 1968). Utwory jej tłumaczone były na język czeski i hebrajski. W 1966 r. czytelnicy czasopisma „Płomyk" wybrali Halinę Rudnicką w dorocznym plebiscycie na ulubionego pisarza i przyznali jej „Orle pióro".
W 1956 roku odwiedziła Szkołę Podstawową nr 4 w Mławie. Z okazji święta książki spotkała się z uczniami. Opowiadała im o swoim życiu i twórczości.
Zmarła 21 kwietnia 1982 r. w Warszawie.
Dom w Warszawie przekazała testamentem Bibliotece Publicznej miasta Warszawy, która otworzyła tam oddział im. Haliny Rudnickiej.
12.10.1994 uczniowie naszej szkoły wybrali Halinę Rudnicką patronką naszej szkoły.
Opracowała:
Hanna Kanigowska
06-500 Mława
ul. Graniczna 39