11listop 1szkola 2przedszkolepan 78157851_512558066267191_3920122672326901760_n DSC_0745 Obraz1 Obraz2 Obraz4 bieg piernik piosenka1 urodziny
godlo_polski.svg.png

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
facebook_page_plugin

    „Halina Rudnicka i inni wielcy Polacy” pod takim hasłem w dniu 24 października uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Haliny Rudnickiej w Mławie obchodzili święto szkoły. Zgodnie z tradycją uroczystość ta odbywa się w październiku, miesiącu urodzin patronki szkoły. Podczas obchodów tego święta odbyła się ceremonia ślubowania pierwszoklasistów i pasowania ich na uczniów szkoły. Po tej uroczystości pierwszoklasiści zapoznawali się z historię szkoły i wspólnie z rodzicami oddali się zabawie.

 

Uczniowie klas II i III w oparciu o ogólnopolski projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów zapoznali się z twórczością Haliny Rudnickiej i obszernymi fragmentami jej książek dla dzieci. Uczniowie klas IV – VIII zgodnie z naszym hasłem święta szkoły, które w tym roku wpisało się w projekt Ministra Edukacji Narodowej „ Szkoła pamięta” przygotowali prezentacje związane z życiem i dokonaniami wielkich Polaków. Społeczność szkolna podziwiała prezentację klasy 4 a, która przedstawiła postać Kazimierza Górskiego selekcjonera reprezentacji Polski, którą doprowadził do triumfu na igrzyskach olimpijskich 1972 w Monachium oraz finału igrzysk olimpijskich 1976 w Montrealu, a także zajęcia 3. miejsca na mistrzostwach świata 1974 , klasy 5 a opowiedziała o Janie Pawle II papieżu i 6. Suwerenie Państwa Watykańskiego w latach 1978–2005, klasy 5 b zaprezentowała postać Fryderyka Chopina polskiego kompozytora, który był jednym z najsłynniejszych pianistów swoich czasów, często nazywany poetą fortepianu, klasa 5 c przedstawiła postać Stanisława Moniuszki polskiego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty; autora ponad 268 pieśni wielu i oper, wszyscy podziwiali prezentację klasy 5 d o Wisławie Szymborskiej polskiej poetce, eseistce, krytyczce i tłumaczce, felietonistce; laureatce Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996), klasa 6 a zaprezentowała postać Janusza Korczaka, który był pionierem działań w dziedzinie diagnozowania wychowawczego oraz prekursorem działań na rzecz praw dziecka-człowieka, klasa 6 b opowiedziała o Marii Curie Skłodowskiej polskiej fizyk i chemik, dwukrotnej laureatce Nagrody Nobla (1903, 1911) , klasa 6 c przedstawiła postać Mikołaja Kopernika astronoma, autora dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) przedstawiającego szczegółowo i w naukowo użytecznej formie heliocentryczną wizję Wszechświata, klasa 7 a opowiedziała o Marianie Rejewskim, który złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Historycy szacują, że dzięki temu II wojna światowa trwała o 2 lata krócej, klasa 7 b miała wiele do powiedzenia o Janie Kochanowskim polskim poecie epoki renesansu, poecie nadwornym Stefana Batorego w 1579 roku, sekretarzu królewskim, który uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców renesansu w Europie i który najbardziej przyczynił się do rozwoju polskiego języka literackiego, klasa 7 c przedstawiła Juliana Tuwima polskiego, pisarza, autora wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek; jednego z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, współzałożyciela kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”, klasa 8 a przybliżyła postać prof. Tadeusza Korzybskiego mławianina, biochemika, który w 1946 r. wyodrębnił polski preparat penicyliny, klasa . 8 b przypomniała dokonania Adam Małysz polskiego skoczka narciarskiego i kierowcy rajdowego.

Nasze święto szkoły uświetniły koncerty w wykonaniu Kai Prusinowskiej, Janusz Prusinowskiego i Piotra Piszczatowskiego współzałożycieli teatru Słuchaj Uchem. Dziękujemy muzykom za wspaniałe lekcje gier, zabaw oraz wyliczanek dziecięcych sprzed lat. 

 

Joomla Template by Joomla51.com