W czwartek 13 grudnia uczniowie kl. I – VI zebrali się w sali gimnastycznej, aby porozmawiać o ważnych sprawach – prawach dzieci i ich potrzebach. Przypomnieliśmy sobie postać Janusz Korczaka: z zawodu lekarza, z powołania wychowawcę i pedagoga, autora wielu książek dla dzieci i dorosłych. Całe życie Janusza Korczaka – patrona roku 2012 – wypełniała walka o dobro i ochronę praw dziecka. Idei „służeniu dziecku i jego sprawie" był wierny do tragicznej śmierci z wychowankami w hitlerowskim obozie zagłady w 1942r. Jego myśli w większości zostały zrealizowane w Konwencji Praw Dziecka.

W inscenizacji o prawach dziecka pojawiła się m.in. postać Króla Maciusia Pierwszego głównego bohatera książki Janusza Korczaka . Król jest władcą sprawiedliwym, prawym, szlachetnym i mądrym – bo wie, że dzieci mają swoje prawa. My nauczyliśmy się tego, że każdy z nas ma swoje prawa i ma obowiązki, których wszyscy powinniśmy przestrzegać, bo przecież „... możesz przecież nawet TY, wciąż na lepsze zmieniać świat."

Apel przygotowali uczniowie kl. IV b i dzieci ze świetlicy szkolnej pod kierunkiem Pani Iwony Chmielewskiej i Pani Krystyny Weselak.