Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja Dostępności
Deklaracja Dostępności
Reset
Reset

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Widowisko edukacyjne ''Fantazja Polska- Polskie Tańce Narodowe''

Widowisko edukacyjne ''Fantazja Polska- Polskie Tańce Narodowe''
       12 października grupa uczniów klas 2a, 2b, 3a, 3b, 4b i 6a miała niepowtarzalną okazję uczestniczyć w koncercie edukacyjnym pt. „Fantazja polska – Polskie Tańce Narodowe” w Mateczniku Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze w Otrębusach.
Tytuł widowiska edukacyjnego nawiązywał do młodzieńczej kompozycji osiemnastoletniego Fryderyka Chopina – Fantazja na tematy polskie- A-Dur op. 13 na orkiestrę i fortepian. Bohaterami teatralnej Fantazji były dzieci, które podczas dynamicznej, inscenizowanej lekcji poznawały polskie tańce narodowe: oberka, mazura, kujawiaka, poloneza i krakowiaka. Naszym przewodnikiem była niezwykła nauczycielka, skrzypaczka-wirtuozka. Podczas poszczególnych scen-obrazów wywoływane były nie tylko poszczególne tańce, ale także utwory instrumentalne i wokalne polskich kompozytorów dla których rodzimy folklor stanowił twórczą inspirację. Usłyszeliśmy w znakomitej interpretacji utwory Ogińskiego, Chopina i Wieniawskiego. Wirtualnie gościliśmy w Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce słuchając utworów J. S. Bacha i G. F. Händla wykonanych na organach należących do najwspanialszych prospektów barokowych w Europie. Akcja teatralna przeniosła nas też w czasy dzieciństwa małego Fryderyka Chopina. Poznaliśmy również okres artystyczny Jana Kiepury. Gościliśmy też w domu bohatera scenicznego małego Janka, który ze swoją mamą pianistką wprowadził nas w świat muzyki i tańca.
        Polskie Tańce Narodowe zobaczyliśmy w fantastycznym wykonaniu baletu i orkiestry Polskiego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca “Mazowsze”, pod kierownictwem muzycznym pana Jacka Bonieckiego, w reżyserii i scenariusza pana Zbigniewa Kułagowskiego.
Ten barwny świat poznawany poprzez Polskie Tańce Narodowe, który zobaczyliśmy w niecodziennej formie teatralnej fascynuje i jednocześnie uczy szacunku dla polskiej tradycji i kultury ludowej. Prezentowane przez tancerzy kostiumy są prawdziwymi arcydziełami sztuki ludowej. Spektakl dostarczył nam wielu przeżyć i na długo pozostanie w naszej pamięci.
Data dodania: 2021-10-17 15:15:06
Data edycji: 2021-10-17 15:24:43
Ilość wyświetleń: 209

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej