Widowisko edukacyjne ''Fantazja Polska- Polskie Tańce Narodowe''

12 października grupa uczniów klas 2a, 2b, 3a, 3b, 4b i 6a miała niepowtarzalną okazję uczestniczyć w koncercie edukacyjnym pt. „Fantazja polska – Polskie Tańce Narodowe” w Mateczniku Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze w Otrębusach.
Tytuł widowiska edukacyjnego nawiązywał do młodzieńczej kompozycji osiemnastoletniego Fryderyka Chopina – Fantazja na tematy polskie- A-Dur op. 13 na orkiestrę i fortepian. Bohaterami teatralnej Fantazji były dzieci, które podczas dynamicznej, inscenizowanej lekcji poznawały polskie tańce narodowe: oberka, mazura, kujawiaka, poloneza i krakowiaka. Naszym przewodnikiem była niezwykła nauczycielka, skrzypaczka-wirtuozka. Podczas poszczególnych scen-obrazów wywoływane były nie tylko poszczególne tańce, ale także utwory instrumentalne i wokalne polskich kompozytorów dla których rodzimy folklor stanowił twórczą inspirację. Usłyszeliśmy w znakomitej interpretacji utwory Ogińskiego, Chopina i Wieniawskiego. Wirtualnie gościliśmy w Sanktuarium Maryjnym w Świętej Lipce słuchając utworów J. S. Bacha i G. F. Händla wykonanych na organach należących do najwspanialszych prospektów barokowych w Europie. Akcja teatralna przeniosła nas też w czasy dzieciństwa małego Fryderyka Chopina. Poznaliśmy również okres artystyczny Jana Kiepury. Gościliśmy też w domu bohatera scenicznego małego Janka, który ze swoją mamą pianistką wprowadził nas w świat muzyki i tańca.
        Polskie Tańce Narodowe zobaczyliśmy w fantastycznym wykonaniu baletu i orkiestry Polskiego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca “Mazowsze”, pod kierownictwem muzycznym pana Jacka Bonieckiego, w reżyserii i scenariusza pana Zbigniewa Kułagowskiego.
Ten barwny świat poznawany poprzez Polskie Tańce Narodowe, który zobaczyliśmy w niecodziennej formie teatralnej fascynuje i jednocześnie uczy szacunku dla polskiej tradycji i kultury ludowej. Prezentowane przez tancerzy kostiumy są prawdziwymi arcydziełami sztuki ludowej. Spektakl dostarczył nam wielu przeżyć i na długo pozostanie w naszej pamięci.
Data dodania: 2021-10-17 15:15:06
Data edycji: 2021-10-17 15:24:43