Matematyka nićmi wyszywana

W  grudniu odbyły się w naszej szkole warsztaty z haftu matematycznego, który łączy matematykę ze sztuką. Uczniowie klas piątych i szóstych  podczas zajęć dodatkowych z matemtyki mieli okazję zapoznać się zasadami wyszywania wzorów.

Haft matematyczny to obraz graficzny wykonany nićmi na grubszym papierze lub innym twardym podłożu. Do tej techniki możemy używać zwykłych lub ozdobnych nici.  Haft polega na przewlekaniu nitki przez wcześniej przygotowane w papierze dziurki według ustalonego wzoru.  Technika ta wymaga skupienia, cierpliwości, dokładności i poczucia estetyki. To również bardzo dobry sposób na rozwijanie wyobraźni.

Uczniowie z zapałem przystąpili do pracy.  Po drodze napotykali wiele problemów, jednak trudności z nawlekaniem igły, poplątane nitki czy pomylone dziurki nie zniechęciły ich i prawie wszyscy ukończyli swoje piękne kartki świąteczne.

Data dodania: 2023-01-12 22:24:42
Data edycji: 2023-01-17 19:25:31