BohaterON w Twojej Szkole – VII edycja

BohaterON w Twojej Szkole to VII edycja ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku. Na  uroczystej  „lekcji historii”, którą przedstawiła klasa 2c i 5a  społeczność uczniowska przypomniała sobie, co znaczą słowa wolność i niepodległość. Naszą radość i dumę z tego, że jesteśmy Polakami  uczniowie wyrazili śpiewając i recytując utwory. Taniec z flagami w wykonaniu uczennic klasy Va  nadał niepowtarzalny charakter uroczystości.

Podczas lekcji godziny wychowawczej uczniowie klasy 4a wraz z wychowawcą i nauczycielem wspomagającym przystąpili do realizacji projektu. Na podstawie materiałów edukacyjnych i własnych scenariuszy, wychowawca przeprowadził z uczniami zajęcia dotyczące Powstania Warszawskiego. Po zapoznaniu się z tematem, odsłuchaniu dwóch słuchowisk, dzieci przygotowały plakaty przedstawiające rekonstrukcję wydarzeń. Uczniowie zostali podzieleni na grupy 4–5 osobowe. Następnie każda grupa otrzymała w kopercie rozcięte na karteczkach najważniejsze wydarzenia z części pierwszej i drugiej słuchowiska. Zadaniem uczniów było ułożenie wydarzeń chronologicznie. Na koniec dyskutowali na temat emocji/uczuć, które  towarzyszyły głównemu bohaterowi w każdym z wydarzeń. Udział w akcji był piękną lekcją patriotyzmu i historii naszej Ojczyzny.

Uczniowie klasy  6a  na godz. wychowawczej zrealizowali scenariusz Mały roznosiciel nadziei: rozmawiali o akcji BohaterON, wysłuchali słuchowiska i starali się zapamiętać kolejność wydarzeń oraz emocje bohaterów słuchowiska.  Następnie wspólnie rozmawiali o emocjach jakich doświadczyli bohaterowie nagrania.

Uczniowie kl.3a uczestniczyli w zajęciach na których rozmawiali na temat kto to jest bohater?, czy można być patriotą w czasach pokoju?. Dzieci stwierdziły, że patriotą można być zawsze i w czasie wojny i w czasie pokoju. My mamy szczęście żyć w pokoju ale możemy być takimi samymi patriotami jak Powstańcy Warszawscy. Na koniec uczniowie rysowali rysunki i wykonali wystawkę swoich prac.

Klasa 3b przeczytała i omówiła lekturę „Asiunia” Joanny Papuzińskiej, która opowiada o losach małej dziewczynki żyjącej w czasach wojny, wysłuchała także historii dotyczącej bitwy pod Mławą. Uczniowie wykonali prace plastyczne do lektury oraz obejrzanej bajki – Niebajki o Powstaniu Warszawskim, która w prosty sposób wyjaśnia uczniom czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny i co zrobić, by móc się nazwać patriotą. Klasa 1b po obejrzeniu bajki narysowała postać łączniczki, która w czasie wojny pełniła bardzo ważną, ofiarną i bohaterską rolę.

Klasa 2a i 2b wyruszyli  Szlakiem miejsc pamięci narodowej w Mławie. Mottem wycieczki było hasło ,, Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć tracą życie”. Uczniowie zapalili znicze i złożyli kwiaty na miejscach pamięci narodowej w naszym mieście.

Społeczność uczniowska naszej szkoły wie jak ważna jest pamięć o historii oraz jak ważna jest dla bohaterów Powstania Warszawskiego korespondencja z dzisiejszymi, młodymi patriotami. Dlatego też w tym roku przesłali online serdeczne podziękowania Powstańcom za dzisiejszą wolną, piękną Polskę.

Uczniowie klas 1-8 zapalając znicze przy pomnikach upamiętniających tragiczne wydarzenia, oddali hołd poległym mieszkańcom naszego miasta.

Link do galerii

Data dodania: 2022-11-15 20:23:50