11listop 1szkola 2przedszkolepan 78157851_512558066267191_3920122672326901760_n DSC_0745 Obraz1 Obraz2 Obraz4 bieg piernik piosenka1 urodziny
godlo_polski.svg.png

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
facebook_page_plugin

Spis treści

  Rok szkolny 2013/2014 ogłoszony jako Rok Szkoły w Ruchu. Jednym z priorytetowych zadań Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie dbałości o bezpieczeństwo i zdrowie uczniów stał się rozwój i upowszechnianie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Aktywność fizyczna w połączeniu ze zdrowym odżywianiem jest warunkiem zachowania i wzmacniania zdrowia we wszystkich okresach życia człowieka, korzystnie wpływa na samopoczucie oraz na proces uczenia się, sprzyja lepszej koncentracji.

W ramach podejmowanych działań na rzecz Roku Szkoły w Ruchu MEN zwraca uwagę między innymi na:

  •  uświadomienie uczniom, że ruch to nie tylko obowiązkowe zajęcia WF, lecz każda aktywność fizyczna, podejmowana w ciągu dnia;
  • konieczność zaplanowania w ciągu dnia czasu na naukę i czasu na aktywny wypoczynek, w celu zachowania zdrowego i higienicznego trybu życia;
  • związek między aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem, a zdrowiem, dobrą kondycją i dobrym samopoczuciem;
  •  uświadomienie uczniom, że aktywny tryb życia jest drogą do osiągania życiowych sukcesów, pozwala zwiększyć wiarę w siebie i we własne możliwości,
  • podkreślenie roli nauczycieli wychowania fizycznego jako ważnych animatorów życia szkolnego oraz ich roli w procesie edukacji zdrowotnej i wychowania młodych ludzi.


   Gry i zabawy ruchowe są na pierwszym miejscu pośród wielu rodzajów ćwiczeń stosowanych na zajęciach wychowania fizycznego, szczególnie w szkołach podstawowych. Powszechnie wiadomo, iż podstawowym sposobem aktywności ruchowej dla młodego człowieka jest zabawa. Gry i zabawy ruchowe mają nieoceniony wpływ na prawidłowy rozwój psychomotoryczny dziecka. Poprzez swoją uniwersalność, gry i zabawy ruchowe są wykorzystywane na każdym etapie jego rozwoju. Doskonałe są również w prowadzeniu rozgrzewki, pozwalają nie tylko przygotować organizm do wysiłku, ale także minimalizują ryzyko pojawienia się kontuzji. Szczególnie sprawdza się to w młodszych grupach wiekowych, gdzie korzystając z własnej kreatywności stosujemy gry i zabawy ożywiające, zamiast ćwiczeń typowo ścisłych. Ich wszechstronne oddziaływanie na organizm wpływa na zwiększenie jego wydolności, a także sprawności fizycznej. Stosując metody gier i zabaw ruchowych, rozwijamy wszystkie elementy wpływające na motorykę i dynamikę ruchu. Oprócz dodatniego wpływu na układ ruchowy mają duże znaczenie emocjonalne. Pozawalają dzieciom na wyrażenie swoich nastrojów, zwrócenie na siebie uwagę, odreagowanie, czy w końcu uzyskanie wymiernego sukcesu sportowego. Dlatego w naszej szkole, staramy się naszym podopiecznym, umożliwić realizację ich pragnień i oczekiwań prowadząc począwszy od grup najmłodszych, zróżnicowane i ciekawe zajęcia z zakresu gier i zabaw ruchowych.

scenariusz

 

 


   Już drugi rok  wychowankowie p. G. Rutkowskiej realizują na lekcjach przyrody i na godzinie wychowawczej program prozdrowotny ,, Trzymaj Formę ''. Na zajęciach zdobywają wiedzę o prawidłowym żywieniu, o ważności regularnych posiłków i o tym czym jest dieta zbilansowana. Zapoznają się z zaburzeniami stanu zdrowia i rozwoju spowodowanymi przez nadwagę i otyłość. Wiedzą jakie niebezpieczeństwa czyhają na ,,niejadków''. Wiedzą jak waż na jest aktywność fizyczna i że jest ona nieodłącznym atrybutem życia każdego człowieka. Dlatego bardzo chętnie i aktywnie uczestniczą w lekcjach wychowania fizycznego, zajęciach sportowych organizowanych po lekcjach jak też w cotygodniowych zajęciach survivalowych organizowanych przez p. Dariusz Bartosiewicza.

scenariusz

 


  Niezwykle atrakcyjnym sposobem podnoszenia aktywności fizycznej wśród dzieci są pozalekcyjne zajęcia z aerobicu sportowego. Ta forma cieszy się bardzo dużym powodzeniem wśród szóstoklasistek.

Dziewczęta odbywają cotygodniowy trening trwający 45 min.

Dzięki udziałowi w zajęciach uczennice:

• kształtują swoje poczucie rytmu

• doskonalą koordynację słuchowo ruchową i przestrzenną

• ćwiczą wytrzymałość w ćwiczeniach przy muzyce

• utrzymują nawyk zachowywania prawidłowej postawy ciała

W ramach popularyzowania tej formy aktywności uczennice często prezentują swoje umiejętności w czasie uroczystości szkolnych . Ich występy (pokaz na Pikniku Rodzinnym, pokaz w Dniu Edukacji Narodowej, pokazy uatrakcyjniające rozgrywki sportowe na terenie szkoły ). Cieszą się uznaniem wśród uczniów, nauczycieli i rodziców.

scenariusz

 


 

 

  Jedną z bardzo lubianych gier sportowych w naszej szkole jest unihokej. Zawsze chętnie uczestniczymy w lekcjach, poznając tajniki gry i doskonaląc elementy techniczne i taktyczne, które później wykorzystujemy w grze. Największym powodzeniem cieszy się pozycja bramkarza. Reguły gry są przejrzyste i proste, więc szybko się z nimi zapoznaliśmy. Sama gra jest szybka, pasjonująca i dająca nam wiele radości.

scenariusz

 

 

 


   W naszej placówce dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z piłki ręcznej. Dzieci ćwiczą z wielkim zaangażowaniem i chętnie uczą się nowych elementów technicznych i taktycznych. Zdobyta wiedza pozwala na osiąganie dużych sukcesów w tej dyscyplinie sportu. W tym tygodniu nasza szkoła zdobyła po raz piąty z rzędu tytuł Mistrza Powiatu.

 scenariusz

 


 

  W czwartek 13 lutego wybraliśmy się na wycieczkę do Działdowa pod opieką wychowawczyni p. Grażyny Rutkowskiej i naucz. wych. fizycznego p. Michała Goliana. Pierwszym punktem naszego wyjazdu była jazda na łyżwach na sztucznym lodowisku. Okazało się to nie lada sztuką dla osób, które po raz pierwszy miały łyżwy na nogach. Liczne upadki nie zniechęcały nikogo. Wśród nas byli także uczniowie, którzy doskonale opanowali tajniki poruszania się na łyżwach.

  Po wyczerpującej zabawie na lodzie ruszyliśmy na wysokoenergetyczny posiłek do ,,Biesiadowa". Następnie udaliśmy się do Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego. Muzeum oferuje aktywną formę edukacji, poprzez poznawanie przeszłości od jej wielu nieznanych dotąd stron wykorzystując do tego nowoczesne techniki. Na multimedialnych ekranach dotykowych i projekcjach (w tym realizowanych w technice 3D oraz tzw. rzeczywistości rozszerzonej prześledziliśmy dzieje zakonów rycerskich, głównie krzyżackiego od Ziemi Świętej po czasy współczesne, makiety zamków, animacje bitew i machin oblężniczych, technikę i strategię wojen, uzbrojenie ale i tajniki kuchni zamkowej, rzemiosł, życia codziennego mieszkańców zamków i miast.

Uczniowie klasy VI b

scenariusz

 


   W sobotę 8.02.2014 uczniowie klas 4a, 5a, 6a i członkowie koła ekologicznego wybrali się razem z opiekunami: Panią Larysą Sieńską oraz Panem Michałem Golianem i kilkoma rodzicami na kulig. Odbył się on w stadninie koni w Korbońcu. Gospodarz przywitał nas bardzo gościnnie, oprócz zapowiadanego kuligu zorganizował również ognisko z kiełbaskami.

  Mogliśmy zobaczyć piękne konie oraz podejść do nich i je pogłaskać. Wszyscy byli zadowoleni z imprezy i nikt nie chciał wracać do domu.


 

Dziś na boisku śnieg po pas

cieszy się, skacze każda z nas.

Srebrzystą śnieżkę w rękę bierz,

bałwanka ulep, jeśli chcesz.

 

Dziś na saneczkach pisk i śmiech,

gdy zjeżdżasz z górki wstrzymaj dech.

Nie bój się zjazdu, nie bój się nic,

pędź po pagórkach hyc, hyc, hyc.

Ani mróz, co szczypie w uszy,

 

ani śnieg, co w oczy prószy,

ani wiatr, co czoło chłodzi,

nic zabawie nie zaszkodzi.

 


 

  22.stycznia 2014r. nasza drużyna udała się do Ciechanowa na finał rejonu w piłkę koszykową. Do rywalizacji stanęło pięć zespołów SP5 Ciechanów I , SP5 Ciechanów II, SP4 Mława, SP Bieżuń, SP2 Płońsk. W losowaniu grup nie mięliśmy szczęścia, ponieważ trafiliśmy do grupy z SP Płońsk i faworytem turnieju - SP5 Ciechanów I. W drugiej grupie znalazły się zespoły z Bieżunia i SP5 Ciechanów II. W pierwszym meczu wygraliśmy 23:18 z SP2 Płońsk, w drugim ulegliśmy gospodarzom 41:19. W grupie zajęliśmy drugie miejsce i dzięki temu mieliśmy szansę walczyć o trzecie w całym turnieju. Udało nam się je zdobyć dzięki łatwemu zwycięstwu z drugim zespołem SP5 Ciechanów 59:8. Końcowa kolejność: SP5 Ciechanów I, SP Bieżuń, SP4 Mława, SP5 Ciechanów II, SP2 Płońsk. Skład SP4 Mława: Falencki Jakub, Grzybicki Kordian, Jędrzejak Jacek, Piekart Dominik, Stypik Daniel, Maciejczuk Bartek, Jankowski Bartek, Benecki Dominik, Seweryn Igor, Markowicz Mateusz, Zawolski Kacper, Kacprzak Kamil.

 


 06.12.2013 po raz drugi klasę Ia odwiedzili wolontariusze, którzy przygotowali mikołajkowe niespodzianki...

Wolontariuszki przemieniły się w ,,wesołe fryzjerki'', które wyczarowały na każdej dziecięcej głowie fantazyjne fryzury, a na policzkach i dłoniach pojawiły się kolorowe rysunki. Dzieci zamieniły się na jakiś czas w kotki, motylki, drakule, pająki, kwiatki itp.

Podczas warsztatów fryzjerskich pierwszaki uczyły się kreatywności i jeszcze bardziej integrowały się. Na twarzy każdego siedmiolatka pojawiał się uśmiech.

Zakończenie spotkania było niesamowite – pierwszoklasistów odwiedził Pani Mikołaj wręczając słodkie upominki. Pojawienie się w klasie Mikołaja przyniosło radość i wprowadziło wszystkich w świąteczną atmosferę...

 


   W czwartkowy wieczór, 28 listopada, odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla uczniów klas IV-VI. Nie zabrakło też tradycyjnych andrzejkowych wróżb. Dla czwartoklasistów prawdziwym wyzwaniem było stworzenie czytelnego kształtu z wosku lanego przez klucz.

Wszystko z przymrużeniem oka , ale...

 


   W dniu 14.11.2013 klasa Ia była mile zaskoczona przybyciem wolontariuszy, którzy poświęcili siedmiolatkom swój czas, realizując program ,,Chcę być samodzielny'' organizowany przez Filię Nr 1 MBP oraz MOPS w Mławie. Wspólnie były wykonywane kolorowe, jesienne , wymyślne kanapki. Pomysłom nie było końca...

  Dzieci nauczyły się jak mogą bezpiecznie i samodzielnie przygotowywać smaczne, pełne witamin kanapki. Podczas zajęć były prowadzone pogadanki, konkursy, zagadki dotyczące zasad bezpiecznego i zdrowego trybu życia. Po wspólnym spożyciu posiłku uczniowie wraz z wolontariuszami śpiewali piosenki, tj. ,,Ogórek'', ,,Cebula'', ,,Witaminki'' oraz pozowali do zdjęć.

  Pierwszoklasiści bardzo polubili wolontariuszy i zaprosili ich ponownie do siebie na Mikołajki..

 


  W dniu 11 listopada już po raz dwudziesty trzeci Mławianie uczcili rocznicę Odzyskania Niepodległości imprezą biegową. Po oficjalnych obchodach pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego władze miasta i widzowie przenieśli się na obrzeża parku, gdzie mieli możliwość obserwowania zmagań biegaczy. Na imprezie tej nie mogło zabraknąć zawodników z naszej " czwórki", którzy zaprezentowali się z bardzo dobrej strony. W ogólnej klasyfikacji szkół podstawowych zajęliśmy drugie miejsce, a w kategorii klas II - III - trzecie.

 

 

 


  W okresie od października do grudnia 2013 roku w naszej szkole organizowane były zajęcia sportowe w ramach projektu ,, Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I – III mławskich szkół podstawowych" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

 Celem zajęć było zapoznanie z różnorodnymi formami aktywności ruchowej. Podnoszenie poziomu swojej sprawności fizycznej. Stworzenie warunków do rozwijania sportowych zainteresowań i zagospodarowania czasu wolnego.

Stymulowanie rozwojem sprawności fizycznej uczniów.

  Kształtowanie nawyków higienicznego trybu życia. Wpajanie zasad „fair" play zarówno w życiu jak i podczas rywalizacji sportowej. Przygotowanie do rywalizacji sportowej na szczeblu szkolnym i poza szkolnym.

Duże zainteresowanie ze strony najmłodszych adeptów sportu świadczy o potrzebie organizowania tego typu zajęć.

 


„Ach, co to był za dzień!" – „Czwórka świętuje"

  Piątek, 25 październik 2013 r. – ach, co to był za dzień w naszej Szkole Podstawowej Nr 4 im. Haliny Rudnickiej w Mławie. Już o godzinie 8.00 oficjalnie rozpoczęliśmy Święto Szkoły. Pani Dyrektor Joanna Wyszkowska powitała całą społeczność szkolną, zaproszonych gości, rodziców. Ciekawie opowiedziała o patronce. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniająca autorkę m.in. „Chłopców ze Starówki".

   W tym dniu uczniowie braliśmy udział w ciekawych zajęciach: pracowaliśmy nad hymnem szkoły, uczestniczyliśmy w konkursach wiedzy o Halinie Rudnickiej i pięknego czytania, oglądaliśmy prezentację przedstawiającą postać pisarki. A potem...... z zapartym tchem oglądaliśmy pokazy sportowe. Wystąpili taekwodziści z Mławskiej Sekcji Taekwon-do pod kierunkiem Witolda Gromowskiego trenera posiadającego 6 dana. Miło było zobaczyć naszych kolegów Pawła Kasiaka i Błażeja Wróblewskiego oraz absolwentki naszej szkoły: Żanetę Tran i najbardziej utytułowaną, aktualną Mistrzynię Polski Olę Kanigowską.

  Zgodnie z hasłem pani minister „Szkoła w ruchu" odbyły się warsztaty sportowe dla klas II – VI. Prowadzili je instruktorzy i trenerzy taekwon-do. Na zakończenie nasi goście – sportowcy zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy: i tak wszyscy zostaliśmy „taekwondzistami".

 


  Z przytupem rozpoczął swoją działalność kulturalną Samorząd Uczniowski naszej szkoły. W ostatni wrześniowy czwartek wszyscy uczniowie zostali zaproszeni na pierwszą dyskotekę w roku szkolnym 2013/2014. Pod hasłem „Od Bałtyku- aż po Kraków: Świętujemy Dzień Chłopaków!" tańczyliśmy, śpiewaliśmy, a nawet... podskakiwaliśmy w rytm dobrze nam znanych i lubianych piosenek.

 Nasi DJ-e: Daniel Stypik, Dawid Krystkiewicz i Mateusz Cichocki doskonale przeszli swój „Chrzest bojowy", bowiem nie tylko zapewnili świetną muzykę, ale też sami inicjowali wspólną zabawę (szczególnie z klasami I-III). Nad naszym bezpieczeństwem czuwali nauczyciele: p. Marzanna Harzyńska, Bożena Jabłonowska, Krystyna Weselak, Rafał Karczmarczyk.

 

 


  18 września w naszej hali gimnastycznej odbył się V Turniej Piłki Nożnej im. św. Stanisława Kostki. Na zawodach tych nie zabrakło i naszej drużyny, która w wielkim stylu wygrała cała imprezę kolejno pokonując: 4:0 Wieczfnię, 2:0 SP6 Mława i 4:1 Katolicką SP. Na podsumowaniu, które odbyło się na Mławskiej Hali Sportowej wszyscy nasi chłopcy otrzymali złote medale i pamiątkowe dyplomy.

Dodatkowo statuetkę za najlepszego zawodnika turnieju odebrał Dominik Benecki, a królem strzelców został Jacek Jędrzejak. Skład zespołu: Dominik Piekart, Stypik Daniel, Grzybicki Kordian, Jędrzejak Jacek, Falencki Jakub, Benecki Dominik, Seweryn Igor, Kacprzak Kamil, Markowicz Mateusz, Golański Przemysław.

 

 

Joomla Template by Joomla51.com