Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Biblioteka szkolna włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego obchodzonego 21 lutego 2022r.

Święto ustanowione przez UNESCO ma na celu zwrócenie uwagi na znaczenie mowy ojczystej, pokazanie jego piękna. Rozmawialiśmy z uczniami o roli czytania w pielęgnowaniu pięknej mowy.

Uczniowie klasy I a, I c, II a, III b poznali niezwykłe historyjki , które pozwoliły im zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń. Opowiadania składające się na zbiór  Co to znaczy….nie tylko bawią, ale w niezwykle klarowny sposób tłumaczą znaczenia najczęściej używanych związków frazeologicznych. Sądzimy, że uczniowie po naszej językowej zabawie, znają frazeologizmy i będą posługiwać się nimi w  codziennych rozmowach. Dzieci wiedzą co znaczy mieć węża w kieszeni lub robić coś po łebkach, udawać  Greka czy być w gorącej wodzie kąpanym.

Przykłady pięknej polszczyzny znajdziemy w  wielu książkach. Zapraszamy zatem do biblioteki.

Hanna Kanigowska

Wioletta Polak