W środę 9 października 2019 r. klasa VI a wraz z wychowawcą p. Moniką Brzozowską wzięła udział w 8 edycji akcji Narodowe Czytanie. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W roku bieżącym Para Prezydencka do wspólnego czytania wybrała  8 nowel.

Tego dnia podczas lekcji języka polskiego uczniowie klasa VI a gościli pp. Wicedyrektor Beatę Ciesielską – Betlińską oraz Hannę Kanigowską, pracownika szkolnej biblioteki.

Lekcja rozpoczęła się od przypomnienia wiadomości” co to jest nowela?, do jakiego rodzaju literackiego należy?, jakie nowele uczniowie przeczytali? Wszyscy  świetnie poradzili sobie z pytaniami. Następnie p. Hanna Kanigowska przybliżyła dzieciom czym jest Narodowe Czytanie.

Nowelą, którą p. Hania przeczytała uczniom był utwór Marii Konopnickiej „Dym”. To wzruszająca historia matki i syna. Na przykładzie krótkiego wycinka z życia tych prostych i skromnych ludzi pisarka ukazała problem biedy, samotności oraz bezwarunkowej miłości matczynej i synowskiej.

Następnie każdy z uczniów z rąk Pani Wicedyrektor otrzymał stempel pamiątkowepieczęci tegorocznej odsłony Narodowego Czytania pod tytułem Nowele polskie.